Wacheni kuwa petty, kwani tunadate-angry Chipukeezy hit back at Netizens on rumor of beef with Kartelo

Celebrated Comedian Vincent Muasya Mutua alias Chipukeezy has opened up addressing the alleged beef between him and Comedian Nick Chege aka Kartelo following reports of the two unfollowing one another.


Addressing the issue through a video doing round on social media Chipukeezy noted that there was no bad blood between then, adding that Kartelo is like his small brother.


He called on Netizens to stop being petty as the two were not dating each other online to warrant such attention.
“Sidhani nili-unfollow Kartelo. Sisi ni watu wa Ghetto na tuko tu sawa. Hata wewe kwa Instagram yako unaweza pata ume-unfollow…so wacheni kuwa petty wasee. Kwani tunadate, ati sasa tuki-unfollow each other kuna noma. Wacheni Ujinga, Si pia nani aliunfollow mbona hiyo hamkuona.


Hata we have not unfollowed each other, hiyo propaganda wasee wanataka ku-spread ni bullshit. Kartelo ako sawa na ni boy wangu” said Chipukeezy.


The Churchill show funnyman also warned against pilling pressure on his friend Kartelo, stating that he was ok, and that they will soon appear together doing shows.


“Sidhani nili-unfollow Kartelo. Sisi ni watu wa Ghetto na tuko tu sawa. Hata wewe kwa Instagram yako unaweza pata ume-unfollow…so wacheni kuwa petty wasee. Kwani tunadate, ati sasa tuki-unfollow each other kuna noma. Wacheni Ujinga, Si pia nani aliunfollow mbona hiyo hamkuona.


Hata we have not unfollowed each other, hiyo propaganda wasee wanataka ku-spread ni bullshit. Kartelo ako sawa na ni boy wangu” said Chipukeezy.


This comes amid concerns of Kartelo’s whereabouts after going missing for a month, a thing that prompted fellow Comedian Mulamwah to go looking for him in Kayole.


He would later surface assuring his fellow comedians and the fans that he was ok.


I’m Okay.
“Mimi niko tu, unajua apart from kuwa msanii mimi ni baba ya msee…so hakuna ngori, kutokuwa social media sio ati kuna ngori.


“Sai unajua mimi ni mzazi na lazima nitake care of family Kwanza na sai mtoi ako na mwaka na week moja.. so wasee waniwait tu narudi” said Kartelo.


Asked on whether he still works at Milele FM, he said: “Radio nayo ni story ya siku ingine…lakini iko tu fine.
Wasee wapende kupiga mboga yao safi… appreciate God kwa kile waka nayo, progress pole pole”.


Kartelo last posted on social media on February 6th 2021, and only surfaced recently on June 5th with a message to his baby mama and daughter.


“Imagine playing chess with 2 queens 😎 ii ndio mbogi hunipea life, mbogi yenye hufanya nisicheze blind. Acha leo niappreciate First lady wa kimonyoski @fahima_nassir” wrote Kartelo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.