Hii chuki yote niya nini? When I was a nobody na wewe na wasani Wame make it mlikua mnani chekelea and making fun of me- Willy Paul And Singer Mr. Seed in Ugly Spat

Celebrated gospel singer Wilson Radido alias Willy Paul has finally broken his silence responding to gospel counterpart Mr. Seed after claiming that he never supports anyone in their journey.

Talking in a post seen by Kenya Leo, Willy Paul rubbished the claims saying that he has always supported Mr. Seed, including contributing for his traditional wedding and attending some of his earlier events, free of charge.

Willy also reminded Seed of how him and other artistes who made it before he became a household name laughed at him, and now they are jealous that God has blessed him with the little he currently has.

“Seed my brother kumbuka mema ya mtu kabla mabaya. Wewe ni ndugu yangu ulisema sijawai kusaidia anyone.. kumbuka I came to ur event pale huruma free na sio hio tu. Ata kwa ruracio yako nika changa and I was even present. Remember zile siku I was a nobody na wewe na wasani wame make it mlikua mnani chekelea and making fun of me??.. Sai that God has made a way for me ndio wewe na wenzako mnaona ubaya wangu? Hii chuki yote ninya nini? Is there something ur not telling me? Ndio song nime share tena. Keep up the good work but tukue tu na heart poa coz hatujui ya kesho. ✌ Bug up @officialmasauti_ kwa kuongeza uzito kwa hii song ???? ???? ????” wrote Willy Paul.

This is after Mr. Seed in a recent interview claimed Willy Paul was too proud to support projects of fellow artistes, and even upcoming colleagues.

“I did not bother inviting him to my album launch because I was sure he could have not showed up. Even if I would have sent him an invitation, Willy Paul would still not have turned up. Willy Paul never supports anyone. Ask artistes out here, he is full of himself and only focuses on his personal projects,” he said.

Leave a Reply

Your email address will not be published.